Який музичний інструмент найкраще підходить для слабочуючої дитини?

clarinet300-250_2134Який інструмент для занять музикою вибрати для своєї дитини? Це фортепіано, скрипка чи, можливо, гітара?

Батьки часто задаються таким питанням. Цікаву думку висловлює в журналі Hearing Review Маршалл Чейзін – аудіолог і директор відділу досліджень у клініці для музикантів у канадському Торонто. Він автор книг «Втрата слуху у музикантів», «Захист від шумів – підручник для початківців» і ін.

Др. М. Чейзін стверджує, що найкраще для занять музикою підходить кларнет – духовий дерев’яний музичний інструмент. Для цього є підстави. У більшості людей з вадами слуху більше знижено сприйняття на високих частотах, менше – на низьких. У кларнеті основна сила якраз і зосереджена у нижньому регістрі і велика частина звукових орієнтирів також знаходиться у низькочастотному діапазоні.

Тому кларнет – ідеальний інструмент для людей з легкою та середньою втратою слуху, і з більшою втратою слуху на високих частотах, ніж на низьких.

Важлива особливість цього інструменту полягає у тому, що в нижньому діапазоні, де у людини зберігся відносно хороший слух (нижні басові ноти), інструмент відтворює обертони через один – тільки непарні кратні основному звуку, а там, де людина чує насилу (високі ноти у скрипковому ключі), інструмент відтворює їх удвічі більше – цілі кратні. Тобто, кларнет забезпечує достатньо звукових орієнтирів у нижньому регістрі і подвійну кількість орієнтирів у високому регістрі, де слабочуючої людині потрібна додаткова допомога.

Крім таких акустичних характеристик, у всіх дерев’яних духових інструментах є цікава властивість, пов’язана зі сприйняттям. Це стосується не тільки кларнета, але і гобоя, саксофона, фагота. Вони здатні відтворювати звуки широкого спектру, схожі скрипці, але, щоб грати на них, досить сприйняття тільки низькочастотних звуків.

Навіть якщо відфільтрувати всі високочастотні компоненти звучання кларнета, його звук не зміниться. Як кажуть музиканти, виконавцю на дерев’яних духових інструментах важливо чути тільки низькочастотний внутрішній резонанс і основний тон, оскільки до тих пір, поки музикант чує низькочастотні звуки, цього достатньо, щоб грати.

Струнні інструменти, такі як скрипка, навпаки, вимагають сприйняття набагато більш широкосмугових звуків. Музикант повинен чути збалансоване поєднання низькочастотного основного тону і високочастотних обертонів. Зокрема, саме це збалансоване поєднання відрізняє скрипки Страдіварі від учнівських скрипок. Кларнетисту ж досить сприймати звуки нижньої межі, незважаючи на те, що кларнет здатний відтворювати і високочастотні обертони.

При зростанні рівня гучності звучання кларнета, рівень гучності основного тону підвищується несуттєво: потужність звуку збільшується в основному за рахунок обертонів високих частот. Це стосується всіх дерев’яних духових інструментів.

Якщо слабочуюча людина не здатна сприйняти високочастотні сигнали, вона може зорієнтуватися у гучності по напрузі губ, а також за відчуттям тиску у легенях. Наявність таких непрямих ознак для сприйняття гучності робить тростинові інструменти, у тому числі кларнет, ідеально відповідними для людей із вадами слуху.

clarinetgirls

Істотно полегшити сприйняття музики допомагають правильно підібрані слухові апарати. Слухові апарати Oticon на платформах Inium і Inium Sense створюють умови природного слухання, дозволяють розпізнавати навколишні звуки і розуміти мову без натиску, мають розширений до 8-10 кГц звуковий діапазон і просунуті функції захисту мови у шумі і багато інших.

Уже стандартною для всіх моделей Oticon є вбудована програма Музика – для ситуацій, коли слухач зацікавлений у слуханні музики більшою мірою, ніж у слуханні мови. Перемикання слухового апарату у програму Музика змінює налаштування параметрів спрямованості, шумозаглушення і акустичного посилення з метою забезпечення максимального комфорту і чіткості при слуханні.

Використання таких слухових апаратів дає можливість чути майже весь доступний людському вуху звуковий діапазон, до 8-10 кГц, що дозволяє відчувати не тільки кларнет, але і всю гаму звуків інших музичних інструментів – від гітари, і скрипки до фортепіано.

Ще одна важлива причина на користь вибору кларнета для дитини: він компактний, його легко переносити, можна вчитися грати, де завгодно. А це важливо для постійного тренування і розвитку інтересу до музики.