Вікова втрата слуху

vozrast-vtrata300-150_1437Ще в кінці 30-х років минулого століття американські дослідники А. Саксен і Н. Фіанд встановили причини зниження слуху з віком (пресбіакузіс).

Найбільш значущих причини – дві. Перша, широко обговорювана в спеціальній літературі, – порушення кровопостачання лабіринту за рахунок ішемії, розладів мікроциркуляції, змін реологічних властивостей крові, атеросклерозу.

Це відбувається в різних органах і тканинах, в равликові – зменшує кисневе харчування волоскових клітин; стає неможливою адекватна трансформація навколишніх звуків в електричні імпульси і їх перенесення у коркові центри слуху.

Друга причина – маловивчені дегенеративні процеси у нервових клітинах. Але у підсумку важлива не стільки величина електричних імпульсів, які генеруються погано працюючими волосовими клітинами у відповідь на звукову стимуляцію, скільки швидкість обробки сигналів в центральній нервовій системі.

У більшості пацієнтів з пресбіакузісом спостерігається і пресбіастазіс – вікові розлади статики.

Як показали дослідження співробітників університету Уельсу, у значної частини хворих з пресбіакузісом відзначені розлади смаку та нюху, такі пацієнти отримують лікарські засоби для покращення мозкового кровообігу. Хоча медикаментозний ефект надає мало впливу на стан слуху та якість життя через дегенеративні процеси у нейронах центральних відділів слухового аналізатора. Ця обставина значно знижує довіру до лікування і викликає відмову від медичної допомоги.

Кожна третя людина старше 65 років страждає порушенням слуху, яке ускладнює побутову та соціальну комунікацію. Є дані, що неадекватний слух частіше мають чоловіки. Це пов’язано, ймовірно, з більш вираженою соціально-психологічною дезадаптацією: змінюється соціальний статус, знижуються власні фізичні можливості. Взагалі чоловіки відрізняються слабкою здатністю адаптуватися до чого б то не було, у т. Ч. До вікової втрати слуху.

Серед фахівців – давня дискусія. Одні вважають, що вікова приглухуватість – природний стан організму, що має генетичну схильність. Інші доводять, що це, все-таки хвороба, яку потрібно лікувати. У будь-якому випадку виражене зниження слуху у людей похилого віку – причина додаткового стресу, який посилює ряд супутніх захворювань (порушення сну і серцевого ритму, підвищення артеріального тиску та ін.

Якщо дитина не чує, то він не буде розмовляти. Погіршення слуху у літньому віці теж знижує швидкість обробки у центральній нервовій системі спочатку мовних, а потім і інших зовнішніх сигналів. Звідси порушення розумової активності, депресивні стани, розлад емоційної сфери, на що скаржаться люди похилого віку. Неминучі також підвищена дратівливість, плаксивість, навіть агресивність, що порушують внутрішньосімійну і соціальну комунікацію.

Виходить, стареча туговухість побічно руйнує особистість.

Як повернути здатність добре чути

Просте (ще б пак!) Рішення проблеми – слуховий апарат. Майже всі люди похилого віку користуються окулярами, і це нікого не дивує. Англійські дослідники колись з’ясували, що більшість пацієнтів з віковою приглухуватістю уникають слухових апаратів. Тому що вони лише посилюють звуки (Прим. – Це пояснення може бути застосовано тільки до простих аналогових і цифрових моделей минулих років). Сигнали підвищеної інтенсивності наштовхуються на знижену здатність мозку під час їх обробки. У результаті – додаткова напруга і стрес .

Як правило, якщо від слухових апаратів відмовляються, то це відбувається у перші 6 місяців від початку використання.
Потім відсоток противників різко падає. Тому метою психопрофілактичної бесіди з пацієнтом повинна бути установка приблизно на піврічну адаптацію. Дуже важлива роль сім’ї.

Згідно з рекомендаціями європейських і американських аудіолігв, літній людині слухові апарати потрібні відразу, як тільки виникли труднощі комунікації. У першу чергу, щоб затримати розвиток дегенеративних процесів у головному мозку.

Як подолати дискомфорт від того, що доведеться носити слухові апарати? По-перше, не можна рекомендувати найдешевші пристрої: ймовірність, що ними будуть користуватися, дуже низька. По-друге, треба пояснити, що апарати – це як милиці або тростина, а ходити все одно доведеться самому. Для того, щоб тіло краще рухалося, треба тренувати м’язи, а щоб краще чути – тренувати слухової аналізатор, тобто Займатися реедукацією слуху.

Важливий принцип поступового навантаження, ускладнення завдань. Видатний американський психолог Джон Вільям Аткінсон писав, що туговухість – наполовину через неуважність. Північноамериканські індійці чули кроки  людини, що наближається, приклавши вухо до землі. Слухові тренування здатні забезпечити розвиток відповідних здібностей, у т. Ч. в умовах звикання до слухових апаратів, у повсякденних акустичних ситуаціях.

Оцінити ефективність реабілітації слуху при віковій приглухуватості досить складно. Аудіограми і консультації сурдолога не завжди допомагають. Єдиний критерій: якщо пацієнту більш комфортно сприймати мовну інформацію – значить, користь від застосування апаратів є. Справжню ефективність може оцінити тільки сам хворий. Спеціаліст лише допомагає вибрати оптимальну модель і налаштувати прилади.

До будь-яких протезів доводиться звикати. Комусь достатньо місяця, а комусь не вистачає і шести. Дуже важливо, щоб сама людина розуміла, що носити апарати – йому на благо, що це його бажання, а не натиск або знущання рідні.