Скринінг слуху новонароджених і дітей раннього віку

kid-screen2-400-200_1611Порушення слуху – найпоширеніша патологія новонароджених. Слухові розлади виявляються у 1-3 дітей з 1000 народжених. У 20-40 дітей з 1 000 новонароджених, що знаходилися у палаті інтенсивної терапії, розвивається глухота або виражені порушення слуху. Порушення слуху у дітей можуть виникати до народження (пренатально), під час пологів (перінально) або після народження (постнатально).

Скринінг слуху новонароджених і дітей раннього віку є стандартизованою автоматичною процедурою об’єктивного дослідження слуху, призначеною для швидкого і надійного виявлення дітей, у яких з високим ступенем ймовірності є порушення слуху.

З огляду на важливість раннього виявлення та своєчасну корекцію порушень слуху програма скринінгу слуху всіх новонароджених здійснюється у даний час більш ніж у 50 країнах. Слуховий скринінг новонароджених є складовою частиною програми раннього виявлення та корекції порушень слуху у дітей, спрямованою на покращення якості життя дітей з виявленими порушеннями за допомогою запобігання вторинним порушенням мовлення, затримки мовного розвитку, низької академічної успішності і психоемоційних розладів.

Стандарти здійснення програми раннього виявлення та корекції порушень слуху у дітей сформульовані Об’єднаною комісією з слуху дітей (США) в 2007 і є загальноприйнятими у всьому світі. Це так званий «Принцип 1-3-6», відповідно до якого:

 • Скринінг слуху проводять всім новонародженим до досягнення ними віку 1 місяця, оптимально до моменту їх виписки з пологового відділення
 • Аудіологічну діагностику (визначення ступеня і характеру порушення слуху) при позитивних результатах скринінгу, тобто, виявленні порушень слуху, проводять всім дітям до досягнення ними віку 3-х місяців
 • Реабілітацію порушень слуху (слухопротезування) всім дітям з виявленими незворотними порушеннями слуху починають не пізніше досягнення ними віку 6-ти місяців

В Україні програми раннього виявлення та корекція порушень слуху у дітей у даний час не запроваджено. У зв’язку з цим у Центрі ЕРГО-Я налагоджений об’єктивний слуховий скринінг на основі використання самого надійного методу скринінгу – реєстрації коротколатентних слухових викликаних потенціалів (КСВП). Цей метод скринінгу дозволяє виявити порушення слуху, обумовлені ураженням середнього, внутрішнього вуха, слухового нерва і стовбура головного мозку.

Слуховий скринінг на підставі реєстрації КСВП проводиться з використанням сучасного обладнання досвідченими фахівцями Центру ЕРГО-Я, оцінку результатів скринінгу здійснює лікар отоларинголог-сурдолог. Залежно від результатів скринінгу розробляються рекомендації з тактики поведінки дитини.

При позитивному результаті скринінг-тесту, що вказує на ймовірність порушення слуху у дитини, рекомендуємо провести діагностичне обстеження слуху для виявлення характеру і ступеня зниження слуху, визначення лікувальної та діагностичної тактики.

При негативному результаті скринінг-тесту, лікар проаналізувавши історію вагітності і пологів, розвитку дитини може рекомендувати спостереження з подальшим повторним скринінгом через кілька місяців для виявлення можливих пізніх порушень слуху. Це особливо важливо при наявності у дитини деяких соматичних і генетичних захворювань.

У яких випадках слід звертатися у Центр ЕРГО-Я для проведення скринінгу слуху новонароджених і дітей раннього віку?

Багаторічний досвід функціонування програм раннього виявлення і корекція порушень слуху у дітей показав, що 50% дітей з вродженими слуховими розладами мали фактори ризику виникнення слухових розладів.

Список факторів ризику, при наявності яких слід обов’язково проводити скринінг слуху новонароджених і дітей раннього віку.

 • Інфекції матері під час вагітності зокрема цитомегаловірус, краснуха, сифіліс, герпес, токсоплазмоз, ВІЛ.
 • Аномалії розвитку голови, обличчя, вушних раковин включаючи незрощення піднебіння, шкірні вирости і ямки в області вушних раковин і слухового проходу, вроджені кісти шиї.
 • Усі захворювання або стани, при яких потрібно знаходження дитини у відділенні інтенсивної терапії новонароджених упродовж 48 і більше годин
 • Прийом ототоксичних медикаментів матір’ю під час вагітності або дитиною у період новонародженості
 • Недоношеність – вік гестації менше 37 тижнів
 • Порушення  слуху у найближчих родичів,
 • Гіпербілірубінемія (жовтяниця) новонароджених з рівнем білірубіну понад 200 мкмоль / літр
 • Штучна вентиляція легенів
 • Вроджені захворювання, при яких виникають порушення слуху: синдром Дауна, синдром Ушера, синдром Пендреда, синдром Ваарденбурга, синдром Стіклера, синдром Альпорта, синдром Трічера-Коллінза, синдром Голденхара і ін.

У міру дорослішання дитини скринінг слуху слід проводити у наступних випадках:

 • Відставання дитини у мовному розвитку, невідповідність мови і словникового запасу віком
 • Неадекватна або відсутня реакція на звуки
 • Часті отити або поодинокі випадки отиту, який проходить довго
 • Черепно-мозкова травма, що призвела до втрати свідомості і / або перелом кісток черепа
 • Бактеріальний менінгіт та інші інфекції, при яких можливе ускладнення з боку слуху (епідемічний паротит, енцефаліт, вірусний лабіринтит, сепсис)
 • Вплив сильного шуму
 • Настороженість батьків або опікунів щодо стану слуху дитини
 • Прийом ототоксичних препаратів
 • Хіміотерапія

Дорогі батьки! Раннє виявлення порушень слуху дозволяє своєчасно і правильно вибрати тактику лікування і реабілітації дитини. Це безцінний шанс для дітей з вадами слуху стати повноцінними членами суспільства. Скринінг слуху – це перший етап виявлення порушення слухового сприйняття.

Наш багаторічний досвід надання висококваліфікованої слуховий допомоги дітям допоможе вам.