Практичні поради для батьків

mom-kid300-160_1433Коли у дитини діагностується втрата слуху, це вимагає великої уваги як з боку самої дитини, так і з боку батьків. Важливо пом’ятати, що втрата слуху також впливає на всю сім’ю, включаючи батьків, братів і сестер.

Для того щоб допомогти бабусям і дідусям, а також дітям адаптуватися до втрати слуху, можна зробити декілька речей. Всі вони стосуються знань і розуміння.

Залучайте родичів і членів сім’ї.

Втрата слуху означає більше, аніж просто нездатність чути. Втрата слуху веде до проблем, пов’язаних з доступом до слухової інформації, зокрема, мови. Навколишні звуки, які додають багатства  життю, можуть не бути почутими дитиною, котра втратила слух. Навіть незначне порушення слуху може привести до труднощів зі спілкуванням, навчанням, читанням, вимовою і соціалізацією. Щоб допомогти дітям подолати ці труднощі, бабусі і дідусі, а також брати і сестри повинні бути соціально активними.

Незважаючи на всю свою сучасність, сьогодні слухові апарати як і раніше мають обмежені можливості. Розуміння цих обмежень є необхідністю для бабусь і дідусів, а також братів і сестер, які бажають спілкуватися. Знання найкращого способу поговорити з дитиною з використанням найкращих форм спілкування може швидше привести до успіху, ніж до поразки.

Гарне щоденне спілкування

Іноді тільки один або два члени сім’ї можуть з успіхом спілкуватися з дитиною, тому вони стають “перекладачами” для інших членів сім’ї. Це може вплинути на взаємини між членами сім’ї і дитиною з втратою слуху. Найкраще рішення – це навчити кожного, як успішно і безпосередньо спілкуватися з дитиною. Бабусі і дідусі, а також брати і сестри повинні розуміти втрату слуху у дитини, а також те, як їм допомагають слухові апарати, і те, які існують способи спілкування з дитиною.

Повсякденне спілкування

Існує безліч способів підтримувати Вашу дитину в повсякденних ситуаціях. Наприклад, при спілкуванні Ви зможете допомогти Вашій дитині зрозуміти і розвинути мову краще, пам’ятаючи про деякі основні правила, такі як:

Дитина повинна бачити Ваше обличчя

Якщо дитина може бачити, як Ви говорите, їй буде легше почути, що Ви говорите. Якщо Ваше обличчя добре освітлено, дитині простіше побачити вираз Вашого обличчя і читати по Вашим губам. Тому не слід підпирати обличчя рукою або сидіти за газетою під час розмови.

Говоріть чітко

Говоріть чітко з нормальною швидкістю і пам’ятайте, що Вам не потрібно кричати. Якщо Ваша дитина не розуміє Вас, спробуйте перефразувати слово або пропозицію, а не повторювати сказане.

Уникайте фонового шуму

При розмові спробуйте уникати фонового шуму. Вимкніть телевізор і закрийте відкриті вікна, щоб заглушити шум від руху транспорту. Або підійдіть ближче, щоб зробити Ваш голос гучнішим або постарайтеся знайти більш тихе місце для розмови.

Те, наскільки Ваша дитина зможе отримати користь від описаних методів, безпосередньо залежить від ступеня втрати слуху, типу слухових апаратів, віку і загальних здібностей. Підтримка всієї Вашої родини у пошуку способів спілкування життєво важлива для успіху Вашої дитини.

Інші комунікативні методики

Читання з губ

Губи беруть участь в артикуляції слів, і візуально помітно різницю в проголошенні слів, наприклад, слово “людина” у порівнянні зі словом “земля”. Тому читання з губ є дуже важливим, особливо для дітей з сильною втратою слуху, тому що для розуміння їм треба ще й бачити. Таким чином читання з губ, яке діти мимоволі опановують в процесі спілкування, покращує розуміння розмовної мови.

Заняття з розвитку слуху та мовлення

У багатьох дітей з втратою слуху спостерігається затримка розвитку мови. Тому їм слід відвідувати заняття з сурдопедагогом або логопедом, що може допомогти їм спілкуватися більш ефективно.

Спеціальні заняття дуже важливі, оскільки діти з вадами слуху часто не можуть почути тонкі відмінності в звуках мови, необхідні для точного їх відтворення (наприклад, “ш” і “ч”).

Багато звуків, по одному тільки читанню по губах, розрізнити неможливо, а сенсоневральні порушення слуху можуть обмежити потенційну ясність, яку можуть забезпечити слухові апарати. Наприклад, звук “з” не завжди можна точно почути, як в парі слів “везти” – “вести”. Тому навчити дитину належного використання та виголошення звуку “з”, а значить, і розуміння цього звуку, зможе саме фахівець-сурдопедагог.

Для отримання більш докладної інформації про заняття з розвитку слуху та мовлення зв’яжіться з Нами.

Чітка мова

Метод чіткої мови – це простий спосіб говоріння. Вчіться правильно і чітко вимовляти кожне слово і речення, не “ковтаючи” слова і їх закінчення. Для чіткої мови також характерні паузи між фразами і реченнями.

Під час використання чіткої мови Ви виявите, що Ваш голос автоматично сповільнюється і стає голоснішим. Завдяки більш повному діапазону інтонації голосу і наголосу на ключових словах Ваш голос також стає красивішим.

Дослідження показали, що чітку мову дуже легко використовувати і її легко вивчити. Ми також знаємо, що коли людина з порушеннями слуху слухає когось, хто говорить чітко, вона вважає, що співрозмовника легше зрозуміти, навіть в галасливих ситуаціях. Для того щоб дізнатися, як використовувати метод чіткої мови, проконсультуйтеся з нашими Сурдопедагогами.

Мова жестів

Діти з сильною або повною втратою слуху часто використовують мову жестів. Більшості дітей з даним рівнем втрати слуху потрібні слухові і візуальні підказки, щоб мати можливість спілкуватися.

Вивчення мови жестів не обов’язково означає, що Ви не зможете навчитися розмовляти. Цьому необхідно багато вчитися, але діти з сильною втратою слуху можуть вивчати і те і інше. Жестова мова допомагає в оволодінні словесним спілкуванням.

Якщо Ви вирішуєте вивчити мову жестів, вся сім’я повинна активно в цьому брати участь. Поговоріть з сурдопедагогом, проконсультуйтеся з іншими батьками, вчителями і дорослими з втратою слуху.

Ви можете почути багато різних думок про мову жестів, тому перед прийняттям рішення зберіть якомога більше інформації.