Показання до слухопротезування

pokazanija-sluhoprotez4-300-150_1664Слухопротезування показано при незворотному порушенні слуху, яке ускладнює слухомовне спілкування, викликає напругу при слуханні, втому, підвищену стомлюваність, а у дітей порушує також слухомовний  розвиток.

ЗМІСТ

  • Загальні показання щодо слухопротезування
  • Особливості показань до слухопротезування у дітей
  • Показання щодо потужності СА при різному зниженні слуху
  • Показання щодо бінаурального слухопротезування (на обидва вуха)
  • Показання щодо слухопротезування з передачею звуку повітрям
  • Показання щодо слухопротезування з кістковою передачею звуку (кістковим телефоном)
  • Показання щодо слухопротезування з нелінійним посиленням (компресією)
  • Показання щодо слухопротезування СА з шумозаглушенням
  • Показання щодо слухопротезування слуховим апаратом з направленим мікрофоном
  • Показання щодо слухопротезування з бінауральною взаємодією СА
  • Показання щодо слухопротезування в розширеному діапазоні частот

Загальні показання щодо слухопротезування

Загальними показаннями вважають:

  • У дорослих і дітей різного віку – незворотні порушення слуху, лікування яких лікарськими і хірургічними методами неможливо, неефективно або не показано з медичних причин.
  • У дітей раннього віку (до 1-го року) з діагностованим важким або глибоким зниженням слуху, але утрудненням точного вимірювання порогів чутності – як пробна реабілітація для вирішення питання про ефективність слухопротезування і доцільності кохлеарної імплантації.
  • У дорослих і дітей – після проведення односторонньої кохлеарної імплантації – слухопротезування НЕ імплантованого вуха (так зване бімодальне протезування)

Особливості показань щодо слухопротезування у дітей

Слухопротезування показано дітям з самого раннього віку і на практиці проводиться дітям починаючи з 3-місячного віку – після виявлення порушення слуху і діагностики.

Важливою особливістю слухопротезування дітей є те, що воно повинно проводитися якомога раніше – без зволікання, після зниження слуху, а у новонароджених з вродженим зниженням слуху – не пізніше 6 місяців з дня народження.

Затримка слухопротезування і відсутність слухової стимуляції мозку в ранньому віці може призвести до надзвичайно важких і необоротних наслідків для слуху і загального розвитку. Справа в тому, що відповідальна за слух ділянка кори (слухова кора) головного мозку може почати виконувати якісь інші функції. Це властивість кори головного мозку, відкрита вченими відносно недавно, отримала назву пластичності кори. Якщо таке заміщення функції слухової кори відбувається, то мозок вже ніколи не зможе повноцінно сприймати мову та інші складні звуки.

Причому слухопротезування показано дітям і в таких випадках, коли дорослі можуть обійтися без слухових апаратів, і ось чому. Діти освоюють мову і розмовну мову головним чином через слух. Оскільки в їх  мозку, що розвивається, ще тільки накопичуються слухові образи звуків мови, складів, слів, інтонації і розвивається словник, їм набагато важче розуміти розмову порівняно з дорослими. Дітям молодшого віку потрібно чути набагато більше звукової інформації для освоєння і розуміння мови. Тому навіть незначне зниження слуху, яке не викликає проблем спілкування дорослим, у дітей вимагає хоч і невеликого, але посилення звуку. При цьому обов’язкове запобігання надмірно гучних звуків, що забезпечується компресією СА. Більш того, як показали дослідження американських вчених, невелике посилення або FM-системи дуже допомагають вчитися і розвиватися навіть дітям з абсолютно нормальним слухом, але із затримкою розумового розвитку та такими станами як аутизм.

Це стосується і дітей шкільного віку, у яких знижена успішність, які відстають за шкільною програмою, особливо тих, хто соромиться сидіти попереду класу і гірше чує вчителя.

Показання до потужності СА при різному зниженні слуху

Необхідна потужність СА залежить від ступеня зниження слуху – чим сильніше зниження слуху, тим потужніший потрібен СА. Недостатня потужність не забезпечить хорошу чутність, і надмірна потужність викличе неприємне відчуття – слуховий дискомфорт. Орієнтиром є середнє зниження слуху на частотах 0.5, 1.0 і 2.0 кГц, запропоноване Кларком (Clark, JG, 1981. Uses and abuses of hearing loss classification. ASHA, т. 23, c. 493-500) і широко застосовується в багатьох країнах світу . У цій таблиці наведено орієнтовну  відповідність показань до потужності СА в залежності від сенсоневрального зниження слуху.

Стан слуху Зниження слуху, дБ ПС Як це проявляється Потрібна потужність СА
 Нормальный  слух 10 – 15   Ніяких проблем зі слухом немає   САне потрібен
 Мінімальне зниження слуху 16 – 25   Трохи важко розуміти мову в шумі   СА малої потужності – при труднощах розуміння мови
 Легке зниження слуху 26 – 40 Важко чути тихі звуки і розуміти мову в галасливій обстановці   СА малої потужності
Середнє зниження слуху 41 – 55 Важко чути звуки малої і середньої сили, розуміти розмовну мову в шумі і тиші   СА середньої потужності
Важке зниження слуху 56 – 70  Чутно тільки сильні звуки, спілкуватися важко  Потужні СА
Глибоке зниження слуху 71 – 90   Помітні тільки дуже сильні звуки, спілкуватися надзвичайно важко   Надпотужні СА
 Глухота  ≥ 91   Ледь чутно крик прямо у вухо, слухомовне спілкування практично неможливе   Надпотужні СА – допомогають  в 20-50%  випадках

Показання щодо бінаурального слухопротезування (на обидва вуха)

Бінауральне слухопротезування (на обидва вуха) показано в усіх випадках, коли немає протипоказань проти нього. У світі приблизно 80% всіх випадків слухопротезування – бінауральне. Бінауральне слухопротезування особливо важливе для дітей і людей, діяльність яких багато в чому залежить від слуху. Воно має такі ж величезні переваги як і взагалі слухання обома вухами (бінауральний слух) має перед слуханням одним вухом (монауральному слухом). Воно значно підвищує стійкість слуху, тобто здатність чути цікавлячі звуки на тлі шуму. Воно також забезпечує просторову локалізацію звуку, тобто здатність визначати звідки виходить звук, що неможливо одним вухом і при монауральному слухопротезуванні (одним СА).

Більш того, одностороннє (монауральноме) слухопротезування може мати серйозні негативні наслідки, і ось які. При користуванні СА на одному вусі в продовж певного часу, а значить відсутність звукової стимуляції НЕ протезованого вуха, може привести до порушення складної обробки імпульсів в слуховий системі головного мозку і суттєвого погіршення розбірливості мови і розпізнавання інших складних звук не протезованим вухом. Це явище отримало назву слухова депривація. Згодом вона унеможливлює слухання не тільки не протезованим вухом, а й бінауральне слухопротезування, так як з самого початку не протезоване вухо, отримавши вперше посилення звуку, починає «заважати» протезувати вухо.

Нарешті, відомі випадки бинаурального слухопротезування потужними СА з ретельно підібраним балансом гучності на правому і лівому вусі були дуже успішними, а монауральне слухопротезування викликало запаморочення і нестійкість. У таких випадках бінауральне слухопротезування було єдиним можливим, а монауральне було протипоказано.

Показаннящо до слухопротезування з передачею звуку по повітрю

Слухопротезування з передачею звуку по повітрю – за допомогою слухових апаратів з повітряним телефоном – показано і переважно для переважної більшості в силу більшої фізіологічності, косметичності і зручності. Винятки становлять випадки, коли використання таких слухових апаратів мало ефективно або може завдати шкоди здоров’ю пацієнта і коли показано слухопротезування з подачею звуку за допомогою вібрації так званим кістковим телефоном.

Показання щодо слухопротезування з кістковою передачею звуку (кістковим телефоном)

Слухопротезуванню з кістковою передачею звуку вібраційним шляхом через шкірні та кісткові тканини голови безпосередньо у внутрішнє вухо показано у випадках, коли зниження слуху по кістковому проведенню в діапазоні частот 0.5-2.0 кГц не перевищує 50 дБ, і при таких станах:

  1. Хронічне запалення середнього вуха (середній гнійний отит) зі збереженим сприйняттям звуку по кістковому проведенню, особливо у випадках, коли закриття вушною вкладкою зовнішнього слухового проходу підсилює генетично.
  2. Неможливість фіксації вушного вкладиша завушного СА і внутрішньовушного СА в зовнішньому слуховому проході через такі причини:
    1. Відсутність (атрезія) зовнішнього слухового проходу;
    2. Незвичайна анатомічна форма зовнішнього слухового проходу;
    3. Хронічна інфекція зовнішнього слухового проходу;
    4. Відсутність вушної раковини (якщо не підходить глибококанальний СА).
  3. Тривале попереднє користування СА з кістковим телефоном, призначеним з якихось причин багато років тому, і виникла сильна прихильність до нього, що зараз трапляється вкрай рідко.

Показання щодо слухопротезування з нелінійним посиленням (компресією)

Застосування слухових апаратів з компресією звуку показано в переважній більшості випадків сенсоневрального (нейросенсорного) зниження слуху – оскільки при ньому, поряд зі зниженням чутності слабких звуків зберігається чутність середніх і сильних звуків. Більш того, сильні звуки можуть сприйматися навіть голосніше, ніж при нормальному слуху. Цей ефект нелінійності порушення слуху отримав назву функції прискореного наростання гучності (Фунг або рекрутмент). Нелінійне посилення слухових апаратів компенсує нелінійність слуху, як би «вирівнюючи» її, чим значно покращує здатність чути звуки різної сили. Дуже важливо, що воно також захищає від надмірно гучних звуків і забезпечує комфортність слухання. Причому нелінійність слуху найчастіше різна на різних частотах, а тому і компресія повинна бути різною в різних частотних діапазонах. Саме цим зумовлена ​​необхідність багатьох частотних смуг в сучасних цифрових слухових апаратах.

Особливо важлива компресія звуку для маленьких домовних дітей – для запобігання неприємної гучності (слухового дискомфорту) і навіть болю, про який діти не можуть поскаржитися, бояться самим зняти СА і змушені страждати від Занадто високого рівня звуку для них .

Показання щодо слухопротезуваннч СА з шумозаглушенням

Більшість людей з порушенням слуху страждають не тільки від того, що погано чують, але від того, що їм важко чути, корисні звуки, що їх цікавлять корисні і розуміти мову на тлі шуму – в саду, школі, на роботі, в соціальному середовищі (в гостях, кафе , ресторані, автомобілі, на вокзалі тощо). У таких випадках показано слухопротезування СА з так званим шумопоглинанням. Воно здійснюється складною цифровою обробкою звуків, що надходять в СА через мікрофон, і виділяє корисні сигнали – мову або музику – з навколишнього шуму і значно полегшує слухання. Крім безпосереднього полегшення сприйняття, шумозаглушення значно знижує напругу і втому, зберігає нервове здоров’я. Такі СА особливо показані тим, кому за родом навчання або роботи доводиться спілкуватися в галасливій обстановці.

У сучасних цифрових СА застосовується безліч методів шумозаглушення – від простих до надзвичайно складних, таких як захист мови фірми Отікон. Захист мови – це не просто «електроніка», а складні математичні алгоритми цифрової обробки сигналу, які під силу тільки штучногому інтелекту, який мають тільки найелітніші моделі СА.

Показання щодо слухопротезування слуховим апаратом з направленим мікрофоном

Багатьом доводиться спілкуватися в обстановці шуму, а джерело корисного звуку знаходиться в якомусь певному місці, наприклад, в класі слухаючи вчителя, на нараді слухаючи доповідача. У таких випадках показаний СА з направленим мікрофоном. Насправді, в СА з направленим мікрофоном не один, а система з як мінімум двох мікрофонів, сигнали від яких обробляються цифровим процесором СА. Це дозволяє виділити з шуму корисний звук, що надходить із західного напрямку, в яке повернута голова користувача і відповідно сам слуховий апарат.

Показання щодо слухопротезування з бінауральною взаємодією СА

Люди, які спілкуються в обстановці шуму, а їх спілкування має високу важливість для них, відчувають величезну напругу, намагаючись зрозуміти кожне слово того, хто говорить. При цьому ще й намагатися не подавати вигляд, що чути важко, щоб колеги або партнери не запідозрили зниження слуху. Таким людям може бути недостатньо ні шумозаглушення, ні спрямованого мікрофона. У таких випадках може виручити тільки слухопротезування з так званою бінауральною взаємодією СА – особливо складна система двох СА з штучним інтелектом третього покоління, «тих, що спілкуються» або «взаємодіють» між собою і спільно обробляють сигнали одночасно від обох СА. Результат такої взаємодії СА – виділення мови з шуму за рахунок відносного посилення мови і ослаблення шуму. Це забезпечує значно краще розуміння мови в галасливій обстановці. Не менш важливим є те, що значно знижується напруга і стомлюваність від слухання протягом робочого дня, оскільки доводиться набагато менше напружуватися і прислухатися.

Показання щодо слухопротезування в розширеному діапазоні частот

Дітям, яке освоюють мову і розмовну мову, а також дорослим, яким дуже важливо якнайкраще розуміти мову, необхідно чути всі мовні звуки, в тому числі і високочастотні – так звані шиплячі і фрікатівні  приголосні (такі як / з /, / с /, / ц /, / ч /, / ш /, / щ /). На відміну від широко поширеної думки, що всі мовні звуки знаходяться в діапазоні 500-4000 Гц, частоти шиплячих і фрикативних приголосних знаходяться в діапазоні до 10-12 кГц. Крім того, їх сила звуку відносно мала і важка для чутності навіть при нормальному слуху, оскільки вони «губляться» в навколишньому шумі. Ще важче чути їх при втраті слуху. Але звичайні СА підсилюють звуки в частотному діапазоні до 4-6 кГц, не пропускають високочастотні звуки мови і таким чином обмежують розуміння мови. Тому всім дітям, а також дорослим з підвищеною необхідністю слухомовного спілкування, у яких збережено сприйняття високих частот, показано слухопротезування в розширеному діапазоні частот – як мінімум до 8 кГц, а краще – до 10 кГц. Крім покращення розуміння мови вони підвищують можливість локалізації звуку – відчуття того, звідки приходить звук.