Інноваційні функції слухових апаратів Oticon (огляд)

iniumsen300_1953© Елена Соколова, PhD (Отоларингологія), 2015.

Слухові апарати Oticon (Отікон) – мрії, втілені у реальність

Історія Oticon почалася з бажання Ханса Деманта допомогти своїй слабочуючій дружині. У 1903 році він приїхав з Копенгагена у Лондон, щоб придбати для дружини слуховий апарат. Роком пізніше, спонукуваний прагненням допомогти людям з порушеним слухом, Ханс Демант стає дистриб’ютором англійської фірми General Acoustic Company, виробника слухових апаратів Acousticon. За 110 років свого існування Oticon пройшов шлях від дистриб’ютора до світового лідера розробки і виробництва високоякісних слухових апаратів.

Успіху Oticon у створенні ефективних технологій компенсації слухових порушень сприяло відкриття в 1977 році власного науково-дослідного центру Еріксхольм – Eriksholm Research Centre. У Eriksholm Research Centre проводяться дослідження з фізіології і патології слуху, вивчаються потреби людей зі слуховими порушеннями, розробляються і тестуються нові слухові апарати. Дослідники Eriksholm Research Centre тісно співпрацюють з провідними аудиологами світу.

Напрями досліджень у Eriksholm Research Centre визначаються у першу чергу потребами і проблемами людей зі зниженим слухом. Робота спрямована на задоволення косметичних, естетичних, акустичних і соціальних потреб, індивідуалізацію підбору налаштування слухових апаратів.

Філософія Oticon полягає у активній допомозі слабочуючим, забезпеченні повноцінного життя, спілкування, надання доступу до освіти, новим сучасним технологіям, працевлаштуванню.

Девіз Oticon: People first -Людина – перш за все.

Тільки передова технологія: цифрові слухові апарати

З 2013 року Oticon перейшов на випуск слухових апаратів виключно цифрової технології, відмовившись від виробництва застарілих аналогових слухових апаратів.

Використання технології цифрової обробки звуку у слухових апаратах:

 • Розширило можливості слухових апаратів по компенсації порушень слуху
 • Забезпечило нові високотехнологічні властивості – цифрове шумозаглушення, цифрове придушення акустичого зворотного зв’язку, автоматичне виявлення мови, адаптивну спрямованість, зв’язку з великою кількістю зовнішніх джерел інформації, бінауральна взаємодія між слуховими апаратами
 • Покращило можливості точного налаштування елекроакустичних параметрів слухових апаратів відповідно до стану слуху і індивідуальних потреб кожного пацієнта
 • Дозволило використовувати новітні технології для покращення якості життя людей з порушенням слуху

Нова філософія – перехід від звукопідсилення до компенсації порушень слуху

Головний принцип технологічних рішень слухових апаратів Oticon – забезпечити високу точність відтворення тонких нюансів оточуючих звуків і, особливо, звуків мови. Завдяки натуральному посиленню з мінімальними спотвореннями використання слухових апаратів Oticon допомагає слуховий корі головного мозку легше розуміти мову і успішно орієнтуватися у навколишньому звуковому світі, оскільки вони відтворюють природні співвідношення акустичних компонентів мовних і побутових звуків.

Технології обробки звуку слухових апаратів Oticon дозволяють:

 • Використовувати оптимально можливості слуху пацієнта
 • Забезпечити точне відтворення підсилюваних звуків, особливо, мови
 • Проводити індивідуальне налаштування слухових апаратів для кожного пацієнта
 • Захистити орган слуху від пере посилення при прослуховуванні гучних звуків
 • Запобігти виникненню акустичного зворотного зв’язку
 • Знизити вплив навколишніх шумів на розбірливість мови
 • Підвищити ефективність бінаурального слухопротезування
 • Надати можливість доступу через слухові апарати до різних зовнішніх медійним джерел
 • Зробити процес слухання комфортним
 • Знизити нервове і психологічне напруження при слуханні

Сучасні дизайн і технології

Удосконалення величини і форми: висококосметичний дизайн

20 років тому Oticon відмовився від випуску кишенькових слухових апаратів застарілого громіздкого дизайну, повністю замінивши їх косметичними і ергономічними завушним і внутрішньовушним типами слухових апаратів. Успіх у розробці нових платформ слухових апаратів RISE, RISE2, INIUM дозволив значно зменшити габарити корпусу завушних і внутрішньовушних моделей слухових апаратів, зменшити потребляніе струму, підвищити якість цифрової обробки звуку.

Підвищена надійність

Завдяки спеціальному нанопокриттю корпусу слухові апарати Oticon захищені від попадання пилу і вологи. Внутрішні поверхні корпусу забезпечені капілярними пастками для запобігання попадання вологи у батарейний відсік і елементів мікросхеми. Ці технологічні та дизайнерські рішення запобігають ушкодженню мікросхеми слухових апаратів вологою і продовжують їх термін роботи.

Веління часу: бездротове підключення

Бездротове підключення – Connectivity. Бездротове підключення слухових апаратів до мультимедійних джерел здійснюється за допомогою серії пристроїв бездротового зв’язку ConnectLine (Коннект Лайн). Основною ланкою ConnectLine є приймач – перемикач Streamer Pro (Стрімер Про). Завдяки вбудованій системі бездротового зв’язку Bluetooth Streamer Pro забезпечує зв’язок слухових апаратів з усіма джерелами інформації і зв’язку, що працюють на принципі Bluetooth, такими, як мобільні і стаціонарні телефони, телевізори, комп’ютери, планшети, аудіосистеми, смартфони.

Нове – добре забуте старе: телефон у вусі

Завушні слухові апарати з громіздким виносним внутрішньовушним телефоном вперше почали випускати на початку 50-х років. У той час це було єдине технологічне рішення, що дозволяло уникати розвиток акустичного зворотного зв’язку. Використання Oticon сучасних технологій дозволило створити тип сучасних мініатюрних завушних слухових апаратів з телефоном, фіксується у зовнішньому слуховому проході – RITE технологія. Дизайн слухових апаратів з внутрішньовушнихтелефонів дозволяє зменшити розміри корпусу, покращити якість звучання, використовувати слухові апарати з відкритим вкладишем. Відкритий вкладиш має великий вентиляційний отвір, що дозволяє усунути ефект оклюзії – неприємного відчуття від непропорційно збільшеного посилення низькочастотних звуків, використовуючи при цьому акустичні особливості зовнішнього вуха.

Подвійна перевага: бінауральна взаємодія

При бінауральному протезуванні інтегрована магнітна бездротова технологія зв’язку між апаратами Oticon об’єднує обидва слухових апарати у бінауральну пару і створює можливість реальної бінауральної обробки цифрових образів звуку, що приходить у правий і лівий апарати – аналогічно процесам, що відбуваються у нейронах органу слуху. Ця технологія значно підвищує ефективність бінаурального слухопротезування

Безпроблемне слухання різних звуків: багатофункціональність

Сучасні слухові апарати Oticon є багатофункціональними – ефективно підсилюють звуки в залежності від їх акустичних особливостей. Багатофункціональність досягається завдяки наявності декількох програм налаштування слухових апаратів. Програма налаштування – це індивідуальна комбінація електроакустичних параметрів слухових апаратів, обрана з урахуванням стану залишкового слуху та акустичної ситуації, в якій слухові апарати використовуються. Сучасні слухові апарати Oticon можуть програмуватися для перемикання між чотирма програмами і задовольняти потреби людей в більшості стандартних ситуацій: сприйняття мови, прослуховування музики, розмова по телефону, одночасне прослуховування телефону і навколишньої мови.

Основні функції слухових апаратів Oticon

Захист мови – Speech Guard: унікальна інноваційна технологія диференційованого посилення мови і не мовних звуків. Вона поєднує у собі переваги лінійного та нелінійного принципів посилення і абсолютно позбавлена ​​їх недоліків, забезпечує відмінну чутність звуків, неперевершену чіткість мови і комфорт у будь-яких ситуаціях. При стабільному акустичному тлі слухові апарати посилюють мову лінійно. Лінійне посилення не створює амплітудних, частотних і тимчасових спотворень мови, на відміну від традиційного нелінійного посилення. Коли в акустичному середовищі відбуваються різкі зміни, система моментально реагує, піддаючи сигнал нелінійного посилення – компресії, таким чином, щоб запобігти перепосилення і травмування органів слуху неприємно гучними звуками.

Система захисту мови

 • Забезпечує чітке і природне посилення мови, що дозволяє сприймати мову без зайвих зусиль і напруження
 • Захищає від акустичної травми від пере посилених звуків
 • Створює комфортні фізіологічні умови сприйняття звуків
 • Функція захисту мови екслюзивна і доступна тільки у слухових апаратах Oticon, забезпечує покращення сприйняття мови у шумі і полегшує розуміння мови у складних акустичних ситуаціях.

Адаптивна спрямованість. Сучасні слухові апарати Oticon мають виборчу чутливість по відношенню до напрямку, з якого приходить звук. Технологія багатосмугової адаптивної спрямованості дозволяє спілкуватися у галасливій обстановці, передаючи посилений сигнал, що йде попереду від співрозмовника, і заглушаючи навколишні звуки з інших напрямків. Таким чином ця технологія покращує співвідношення мова / шум. Залежно від акустичної обстановки це покращення може становити 3-5 дБ, що істотно знижує вплив шуму, що виходить із джерел, розташованих ззаду і по боках від користувача. Система адаптивної спрямованості може функціонувати у трьох режимах для зменшення впливу тихого, середнього і сильного рівня шуму. Перемикання режимів спрямованості відбувається автоматично в результаті аналізу навколишнього шумової обстановки.

Розширений діапазон частот. Слухові апарати Oticon на платформі RISE / RISE2 за рахунок великої швидкості цифрової обробки сигналів істотно розширили смугу пропускання високих частот – до 10000 Гц. Ця технологія створює істотні переваги для:

 • Забезпечення просторового слуху, ефективного розпізнавання, виділення, локалізації звуку
 • Виділення корисного сигналу на тлі шуму і конкуруючої мови (слухова виборча увага, фізіологічне шумозаглушення)
 • Вдосконаленим сприйняттям мови, музики, просторової слуховий орієнтації, сприйняття мови у шумі
 • Підвищення комфортності слухання, покращення якості сприйняття звуку у слухових апаратах, підвищення завадостійкості
 • Переваги у педіатричному слухопротезуванні – більш точна диференціація шиплячих і фрикативних приголосних; пік енергії приголосних дитячих і жіночих голосів у 6.3-8.8 кГц

Шумозаглушення. Основне завдання функції шумозаглушення – забезпечити комфортні умови слухання у шумі шляхом зниження посилення у тому частотному діапазоні, у якому рівень шуму перевищує рівень мови. Реалізація цього завдання можлива завдяки використанню ексклюзивної технології розпізнавання мови і шуму. Ступінь придушення шуму залежить від акустичного оточення.

 • При виявленні мови за відсутності шуму, шумозаглушення не використовується.
 • При виявленні мови на тлі шуму, шумозаглушення залежить від характеру шуму.
 • При слуханні шуму за відсутності мови включається агресивне шумозаглушення.

Ефективне придушення зворотного зв’язку. Акустичний зворотний зв’язок (свист) виникає у результаті самозбудження слухових апаратів при повторному посиленні мікрофоном посиленого сигналу, що виходить від телефону. У слухових апаратах Oticon використовується ексклюзивна технологія придушення акустичного зворотного зв’язку без зниження посилення і виникнення спотворень. Вона дозволяє ефективно виявляти і попереджувати виникнення акустичного зворотного зв’язку – виникає петля зворотного зв’язку.

Просторовий звук. Реалізується при бінауральному слухопротезуванні слуховими апаратами з бінаурауральною обробкою звуку. Просторовий звук дозволяє зберігати міжвушні спектральні і часові характеристики підсилення звуків, зменшує і маскує вплив шуму на розуміння мови. Бінауральна пара слухових апаратів порівнює вхідний сигнал обох слухових апаратів, виявляє мінімальні відмінності сили вхідного звуку між ними. Завдяки наявності механізму бінауральної обробки, слухові апарати з високою точністю регулюють посилення для збереження міжвушної різниці за силою звуку. В результаті, слухова кора мозку отримує бінауральну інформацію, яка більш повно відображає реальну міжвушну різницю і є основою для точного сприйняття звукової обстановки.

Штучний інтелект. Слухові апарати Oticon постійно аналізують навколишню звукову обстановку, на підставі аналізу, у автоматичному режимі визначають комбінацію функцій слухових апаратів, що забезпечують оптимальні умови налаштування для комфортного сприйняття мови і немовних звуків. У слухових апаратах Oticon штучний інтелект автоматично регулює параметри функцій Захисту мови, Просторового звуку, Адаптивної спрямованості, активації акустичного зворотного зв’язку, шумозаглушення.