Слухові апарати OTICON на платформі INIUM SENSE

a2blue-350-150 svitZv

Inium Sense – нові стандарти та можливості

Cлуховие апарати Oticon нового покоління, створені на платформі Inium Sense, покращують якість звуку і полегшують слухання людям як у тиші, так і у складних акустичних умовах.

Inium Sense – бездротова платформа 4-го покоління для цифрової обробки звуку у слухових апаратах Oticon. Випущена у світ компанією Oticon в 2015 році. Вона володіє на 30% більшою обчислювальною потужністю, ніж попередня платформа Inium. Новий процесор слухового апарату дозволяє проводити швидку обробку звуків, не створюючи при цьому суттєвих викривлень. Перетворені і посилені звуки легше розпізнаються і аналізуються головним мозком людини з порушенням слуху.

При цьому центральні відділи органу слуху функціонують без зайвої напруги, що знижує стомлюваність при користуванні слуховими апаратами. Це сприяє більш ефективному функціонуванню головного мозку і дозволяє без зайвої напруги аналізувати слухову інформацію.

У слухових апаратах Oticon на платформі Inium Sense вдосконалені існуючі функції слухових апаратів і розроблені нові:

•Покращено якість і точність відтворення сигналу
• Покращено аналіз навколишніх звуків
• Збільшена робоча пам’ять апарату
• Зменшена величина процесора і знижено енергоспоживання
• Покращено якість бездротового зв’язку
• Збільшена швидкість обробки звуку, вона тепер не надто різниться від часу обробки звуку органом слуху без слухового апарату
• Удосконалено швидке і ефективне виявлення та усунення акустичного зворотного зв’язку
• Покращено розуміння тихої мови, додана функція Посилення Тихої Мови
• Удосконалено систему Захисту Мови – краща розбірливість мови у тиші і на тлі акустичних перешкод
• Впроваджена персоналізація налаштування автоматичних функцій слухових апаратів YouMatic – з урахуванням порогів чутності, віку, способу життя, слухових переваг, особливостей слухового сприйняття
•Додана функція Tinnitus Sound Support з генераторами звучань для пом’якшення суб’єктивного вушного шуму
• Підвищено водостійкість корпусу слухових апаратів, тепер він має ступінь захисту IP58, тобто слуховий апарат може працювати після двогодинного перебування у воді.

Oticon-P-Line-Alta2

На платформі Inium Sense створено три модельні ряди слухових апаратів:

Слухові апарати преміум класу Alta2 Pro Ti, Alta2 Pro, Alta2
Слухові апарати з просунутими функціями Nera2 Pro Ti,Nera2 Pro, Nera2.
Слухові апарати з основними функціями Ria2 Pro Ti, Ria2 Pro, Ria2.

Основні функції слухових апаратів Oticon на платформі Inium Sense

Щит Зворотного Зв’язку – швидкий і надійний спосіб запобігання і придушення акустичного зворотного зв’язку. Працює ефективно у слухових апаратах будь-якого типу, включаючи мініатюрні внутрівушні і мініатюрні завушні RITE з відкритим вкладишем. Щит Зворотного Зв’язку позбавляє користувачів від неприємного відчуття свисту у вусі при користуванні слуховими апаратами.

Посилення Тихої Мови – виборче посилення тихої і розмовної мови без посилення навколишнього шуму. Для людей з вадами слуху це означає кращу чутність тихих звуків, важливих для повноцінного сприйняття як тихої особистої розмови, так і бесіди середнього рівня гучності, без істотного посилення фонового шуму.

Покращений Захист Мови відтворює найдрібніші зміни характеристик мови, які не зберігаються у слухових апаратах з традиційною компресією, дозволяє зробити процес спілкування комфортним, мову чіткою. Мова добре чутна і комфортна, нюанси мовного сигналу збережені, орган слуху захищений від дискомфортного впливу гучних перепосилених звуків, що сприяє кращому розумінню мови у тиші і в умовах шуму.

Просторовий Звук Преміум покращує локалізацію звуку, зменшує вплив шумового фону на розбірливість мови, підвищує ефективність бінаурального слухопротезування.

Удосконалена Адаптивна Спрямованість – Free Focus Premium – підсилює розмову співрозмовника, розташованого попереду і зменшує шум, що виходить з боків або ззаду. Різноманітні режими спрямованості допомагають людині фокусуватися на мовленні у галасливій атмосфері, не втрачаючи при цьому інформації про навколишню звукову обстановку.

YouMatic – персоніфікована автоматична система налаштування слухових апаратів. Дозволяє налаштувати слуховий апарат під індивідуальні потреби пацієнта і його звукові переваги. YouMatic Advanced контролює обробку звуку у всіх звукових ситуаціях шляхом регулювання вихідних характеристик слухового апарату, спрямованості, шумозаглушення, захисту мови, параметрів компресії.

Tinnitus Sound Support – створення контрольованого звукового фону для пом’якшення суб’єктивного вушного шуму.

Чотири додаткові програми спеціального призначення розширюють сферу ефективного використання слухових апаратів у нестандартних ситуаціях.

Щит Зворотного Зв’язку

image002Inium Sense Feedback Shield – Щит Зворотного Зв’язку – високоефективний алгоритм придушення акустичного зворотного зв’язку. Акустичний зворотний зв’язок виникає у результаті самозбудження при повторному посиленні слуховим апаратом звуку, що виходить від його телефону. Виникнення акустичного зворотного зв’язку супроводжується свистом слухового апарату, що знижує ефективність його використання і може викликати акустичну травму.
У слухових апаратах на платформі Inium Sense функція запобігання зворотного зв’язку – Щит Зворотного Зв’язку:

 • Працює швидко і надійно. Виявляє зворотний акустичний зв’язок на ранній стадії виникнення і ефективно усуває його.
 • Без затримки відновлює параметри акустичного посилення.
 • Не супроводжується акустичними спотвореннями.

Для усунення акустичного зворотного зв’язку функція Щит Зворотного Зв’язку використовує технології фазової інверсії, частотного зсуву і прицільного зниження посилення на частоті акустичного зворотного зв’язку (малюнок 1).

Рисунок 1. Щит Обратной Связи использует три технологии для подавления акустической обратной связи.

Малюнок 1. Щит Зворотного Зв’язку використовує дві технології для придушення акустичного зворотного зв’язку.

Посилення Тихої Мови

soundboost300Можливість повноцінно чути тихі звуки важлива не тільки для комфортного сприйняття тихої мови. Діапазон рівнів звукового тиску звичайної розмовної мови складає 30 дБ і включає в себе тихі звуки приголосних, важливі для розуміння мови. Адекватне посилення тихих звуків слуховими апаратами до останнього часу було важковирішуваним завданням. У більшості випадків тихі звуки були недо- або перепідсилені. Непідсилення приводило до ускладнення сприйняття тихої і нормальної розмовної мови; перепідсилення супроводжувалося посиленням навколишнього фонового шуму і виникненням акустичного зворотного зв’язку.

Для вирішення завдання адекватного посилення тихих звуків у слухових апаратах Oticon на платформі Inium Sense введена нова унікальна функція слухових апаратів – Посилення Тихої Мови. Для реалізації цієї функції використовується традиційна технологія Oticon збалансованого посилення мови, яка забезпечує більш високе, на 3-4 дБ, виборче посилення тихих звуків високочастотної області.

Величина Посилення Тихої Мови для кожного пацієнта регулюється при тонкому налаштуванні слухового апарату, у залежності від порогів чутності і індивідуальних особливостей сприйняття тихих звуків. Посилення Тихої Мови у поєднанні з технологією збалансованого посилення мови дозволяє забезпечувати належне посилення тихих звуків високочастотної області. Функція Посилення Тихої Мови збільшує розбірливість тихої мови 50 дБ УЗД у середньому на 9%, а у окремих випадках – на 20%.

image007

Покращений Захист Мови

image008Мова – це динамічний багатокомпонентний звуковий сигнал з спектральними, шумними і тимчасовими властивостями, що постійно змінюються. Одне з основних завдань цифрової обробки звуку у слуховому апараті – відтворити без спотворень тонкі нюанси мовного сигналу.

Компресія, яка традиційно використовується у слухових апаратах динамічного діапазону підсилює розмову, але при цьому «стискає» її, коригуючи посилення таким чином, щоб посилені звуки були надмірно гучними. Цей тип посилення дуже ефективний для запобігання перепідсилення мови і немовних сигналів – грюкання дверей, крику, собачого гавкоту. Однак, у слухових апаратах з компресією динамічного діапазону також відбувається «стиснення» посиленої мови, у результаті чого відбувається перекручування його амплітудних характеристик.

Цього недоліку позбавлена функція слухових апаратів Oticon Покращений Захист Мови. Для неспотвореного посилення мови і надійного запобігання перепосиленню гучними звуками Покращений Захист Мови поєднує два типи перетворення звуків: лінійне посилення і швидку компресію.

При стабільному звуковому рівні, наприклад, під час сімейної бесіди, слуховий апарат підсилює розмову у лінійному режимі. При цьому мова адекватно посилюється, всі нюанси частотних, амплітудних і тимчасових властивостей мови відтворюються без спотворень. Посилена слуховим апаратом мова зрозуміла і комфортна. При виникненні різкого гучного звуку, наприклад, грюкання вхідних дверей, в слуховому апараті автоматично спрацьовує швидка компресія, практично миттєво обмежує посилення цього звуку. Посилення швидко змінюється і швидко відновлюється у лінійному режимі після припинення дії різкого гучного звуку. Орган слуху охороняється від травматичного впливу Занадто високий рівень гучності.

Рисунок 2. Схематическое сопоставление спектра естественной речи в слуховом аппарате с Улучшенной Защитой Речи и традиционной компрессией динамического речевого диапазона. Речевой спектр в слуховом аппарате Oticon с Улучшенной Защитой Речи максимально соответствует спектру естественной речи.

Малюнок 2. Схематичне зіставлення спектру природної мови у слуховому апараті з Покращеним Захистом Мови і традиційною компресією динамічного мовного діапазону.
  Мовний спектр у слуховому апараті Oticon з Покращеним Захистом Мови максимально відповідає спектру природної мови.

Просторовий Звук Преміум

spatsound-300Слухання двома вухами допомагає визначити місцезнаходження джерела звуку, що, у свою чергу, дозволяє сфокусуватися на сприйнятті звуку, що важливо, і ігнорувати менш значущі сигнали. Таким чином, відбувається природна орієнтація у звуковій обстановці. У людей з порушенням слуху при користуванні традиційними слуховими апаратами мозок отримує спотворену інформацію про просторові характеристики звуку. У результаті виникають труднощі у локалізацію джерела звуків і виявленні відмінностей між ними.

Функція Просторовий Звук допомагає слабочуючим пацієнтам впорядкувати акустичне середовище і сконцентруватися на сприйнятті конкретного звуку або голосу.

Просторовий Звук Преміум являє собою новий рівень технології відтворення просторових властивостей звуку, заснованої на технології бінауральної обробки звуків. Компонентами функції Просторовий Звук Преміум є бінауральна обробка, розширений діапазон частот пропускання і просторове шумозаглушення.

Рисунок 3. Компоненты Пространственного Звука Премиум.

Малюнок 3. Компоненти Просторового Звуку Преміум.

При бінауральної обробці звуків здійснюється взаємодія між двома слуховими апаратами бінауральної пари. Завдяки цифровій обробці звуку у режимі реального часу правий і лівий слуховий апарат працюють скоординовано, як цілісна система. Вони весь час обмінюються інформацією між собою, виявляючи, зберігаючи і посилюючи тимчасові амплітудні і частотні межвушні відмінності.

Відмінності в інтенсивності звуку між вухами є одним з основних факторів точної локалізації звуку. Ці відмінності найбільш істотні для високих частот в діапазоні 4-10 кГц. Нова платформа дозволяє ефективно посилювати звуки в діапазоні до 8-10 кГц. Якісне посилення у розширеному діапазоні частот дозволяє мозку більш ефективно розпізнавати, виділяти і локалізувати звуки. Відповідно покращується здатність виділяти  мову, що цікавить (співрозмовника, доповідача) на тлі шуму і конкуруючої мови (багатоголосся в кафе, на вокзалі). У підсумку, набагато підвищується якість посиленого звуку.

Одним з результатів бінауральної обробки є активація просторового шумозаглушення. Просторовий Звук Преміум автоматично зменшує шум на стороні вуха з гіршим співвідношенням мова / шум. Результатом є посилення мови на стороні більш виграшного поєднання мова / шум і ослаблення шуму на протилежному боці. Це дає можливість набагато кращого розуміння мови на тлі одностороннього шуму.

Удосконалена Адаптивна Спрямованість – Free Focus

frefocusboost257Удосконалена система адаптивної спрямованості Free Focus Premium у слухових апаратах Oticon, створених на платформі Inium Sense, вибірково знижує рівень фонового шуму і включається тільки у тих ситуаціях, коли приносить користь. Free Focus Premium допомагає мозку «фокусуватися» на мовленні співрозмовника, регулюючи рівень шумового фону. Free Focus Premium постійно аналізує частотний діапазон навколишнього шуму, його рівень і локалізацію джерела шуму.

Free Focus Premium працює синергічно з функціями Просторовий Слух і Покращений Захист Мови для забезпечення оптимальних умов розбірливості мови і комфорності слухання в умовах мінливого звукового фону.

Автоматичне перемикання варіантів спрямованості програмується при налаштуванні і здійснюється на підставі аналізу навколишньої звукової ситуації. Така оптимізація можлива завдяки автоматичному підвищенню співвідношення мова / шум при слуханні у галасливому середовищі.

Удосконалена Адаптивна Спрямованість Free Focus Premium підсилює розмову співрозмовника, розташованого попереду і зменшує шум, що виходить з боків або ззаду. Це призводить до збільшення співвідношення мова / шум на 3-5 дБ.

Рисунок 4 . Пять режимов направленности Free Focus Premium. Серым цветом обозначено пространство, в котором происходит подавление шума.

Малюнок 4. П’ять режимів спрямованості Free Focus Premium. Сірим кольором позначено простір, у якому відбувається придушення шуму.

Для обмеження попадання навколишнього шуму у слуховий апарат система Free Focus Premium вибирає налаштування мікрофонів з п’яти режимів спрямованості (малюнок 4):

 • Режим оптимізованої об’ємної спрямованості для тихого фонового шуму.
 • Режим оптимізованої об’ємної мовної спрямованості для тихого фонового шуму з незначним посиленням мовного сигналу.
 • Розділена спрямованість для шумового фону середньої гучності.
 • Режим точкової спрямованості для гучного шумового фону.
 • Режим точкової спрямованості з посиленням низьких частот для важких і глибоких знижень слуху.

Персоніфіковане налаштування – YouMagic

youmatik200-300До недавнього часу налаштування слухових апаратів проводилася з урахуванням результатів аудіометрії, віку пацієнта, досвіду попереднього використання слухових апаратів, типового звукового оточення.

При цьому не враховувались індивідуальні особливості розпізнавання, інтерпретації та диференціації звуків, здатності виділяти мову з шуму, реакції на різні звуки. Оскільки сприйняття звукової інформації кожним пацієнтом унікальне, то і налаштування слухового апарату у кожному випадку також повинно бути унікальним. Двоє людей з однаковою аудіограмою потребують різних налаштувань одного і того ж слухового апарату.

На підставі результатів останніх досліджень і використанні нових технологій Oticon сформував новий підхід до факторів персоніфікації налаштування слухових апаратів. Цей підхід полягає в обліку індивідуальних особливостей сприйняття і обробки звукової інформації. За допомогою анкетування пацієнта і прослуховування ним різних звуків під час і після налаштування слухового апарату, професіонали слуховий допомоги отримують потрібну інформацію про слухові перевагах пацієнта і налаштовують слуховий апарат для максимального задоволення цих переваг. Цей підхід реалізується в слухових апаратах на платформі Inium Sense завдяки персональній автоматичній системі налаштування YouMatic.

Рисунок 5. Два человека с одинаковой аудиограммой могут предпочитать разную настройку одного и того же слухового аппарата. Восприятие звука каждым человеком уникально. Звуки, приятные для одних людей, могут вызывать неприятные ощущения у других.

Малюнок 5. Двоє людей з однаковою аудіограмою можуть віддавати перевагу різним налаштуванням одного і того ж слухового апарату. Сприйняття звуку кожною людиною унікальне. Звуки, приємні для одних людей, можуть викликати неприємні відчуття у інших.

YouMatic забезпечує індивідуальне налаштування обробки звуку у слуховому апараті відповідно до персональних потребі переваг.

Реалізація функції YouMatic починається з аналізу віку пацієнта, результатів аудіограми, попереднього досвіду користування слуховими апаратами та відповідей на питання анкети. В результаті багатофакторного аналізу програма налаштування слухових апаратів Genie вибирає для пацієнта вид Персонального Досьє. Персональне Досьє – це набір індивідуально розрахованих параметрів автоматичних функцій слухових апаратів: спрямованості, шумозаглушення, захисту мови, швидкості компресії, обрані відповідно до персональних переваг звукового сприйняття. Первинне налаштування слухових апаратів здійснюється YouMatic відповідно до визначеного Персональним Досьє. Виділяють п’ять типів Персонального Досьє, що дозволяють збалансувати параметри налаштування слухових апаратів для досягнення більш комфортного або більш чіткого відтворення навколишніх звуків.

Процес налаштування слухового апарату з YouMatic складається з трьох етапів:

 • Початкове налаштування – відповідно до Персонального Досьє.
 • Набір слухового досвіду – пацієнт набирає досвід слухання зі слуховими апаратами у різних звукових ситуаціях, веде щоденник спостережень.
 • Оптимізація налаштування – коригування налаштування слухових апаратів на підставі отриманого слухового досвіду.

Задоволення роботою слухового апарату визначається множинними факторами і кожен користувач віддає перевагу власній індивідуальній комбінації. Уважне ставлення до персональних потреб та очікувань є домінуючим фактором, що впливає на задоволеність слуховим апаратом.

Мета налаштування слухових апаратів – досягти найбільшого задоволення пацієнта слуховими відчуттями при їх використанні. Головним інструментом у досягненні всебічної задоволеності налаштуванням слухових апаратів є YouMatic.

Tinnitus Sound Support тм – звільняє від вушного шуму

tinit-150Спеціальні модифікації слухових апаратів Oticon на платформі Inium Sense мають додаткову функцію генерування звукових стимулів для пом’якшення суб’єктивного вушного шуму Tinnitus SoundSupport. Простий і ефективний у використанні, Tinnitus SoundSupport можна активувати у тих випадках, коли показана звукова терапія суб’єктивного вушного шуму.

У арсеналі Tinnitus Sound Support TM є унікальний вибір звукових стимулів для полегшення від вушного шуму:

• Звуки океану – широкосмугові, динамічні звуки, що повторюють ритм океанських хвиль. Звуки океану мають розслаблюючу і заспокійливою дію на нервову систему.

• Широкосмуговий звук, налаштований з порогової аудіограмі. Служить відправною точкою для виявлення відповідного звуку, і  пом’якшує його.

• Кілька видів широкосмугових шумів. Білий шум – широсмуговий звук з плоским спектром. “Рожевий” і “червоний” шум – широкосмугові шуми зі зниженням рівня високочастотного спектру на 3 та на 6 дБ на октаву. Традиційно використовуються у звуковій терапії вушного шуму. Ефективні для ослаблення вушного шуму у багатьох пацієнтів.

• Можуть бути використані чотири типи модуляцій широкосмугових звуків. Модульовані звуки надають додаткові можливості для полегшення від суб’єктивного шуму.

•Рівень звукового стимулу автоматично знижується у галасливому звуковому оточенні і підвищується у тихому звуковому оточенні. Зниження і підвищення рівня звукового стимулу можна виробляти також у ручному режимі.

Tinnitus Sound Support успішно використовується у терапії суб’єктивного вушного шуму.

Розширена багатофункціональність – чотири програми спеціального призначення

fourprogs150Програми призначені для налаштування параметрів спрямованості, шумозаглушення і акустичного посилення з метою забезпечення максимального комфорту і чіткості при слуханні у деяких специфічних звукових ситуаціях:

Програма Мова у шумі – для слухання співрозмовника у галасливій атмосфері, наприклад, у ресторані, на вечірці.

Програма Музика – для ситуацій, коли слухач зацікавлений у слуханні музики більшою мірою, ніж у слуханні мови.

Програма Лекція – прослуховування виступів, лекцій, проповідей; знижує маскуючий, що відволікає вплив звуків, що виходять справа і зліва від голови.

Програма Комфорт у шумі – істотне зниження посилення шуму у інтенсивному шумовому оточенні: на вокзалі, у аеропорту, з метою створення максимально комфортного слухання.